İTÜ Bilişim Enstitüsü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Bıçakçı alanında çok önemli bir eser olan 'Siber Güvenliğe Giriş - Bilgisayar Güvenliği ve İnternet - Araçlar ve Mücevherler' başlıklı kitabın çevirisini yaparak mevcut Türkçe kaynaklara değerli bir eder eklemiştir. İlgili kitap Palme Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. 


Prof. Dr. Kemal Bıçakçı Kimdir?

Kemal Bıçakcı, yakın tarihte İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsüne geçmiştir. Daha öncesinde,  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi idi. Ayrıca, kimlik ve erişim yönetimi alanında faaliyet gösteren ve davranışsal biyometri konusunda uzmanlaşan Securify şirketinin kurucu ortağıdır.

15 yıldan fazla süredir Bilgi Güvenliği, Kriptografi, Bilgisayar Ağları ve diğer konularda lisansüstü ve lisans düzeyinde dersler vermektedir. Doktorasını 2003 yılında Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. 2004 ve 2006 yılları arasında, Amsterdam Vrije Üniversitesinde, SecurE-Justice adlı AB FP6 projesinde Prof. Tanenbaum ile çalışan bir doktora sonrası araştırmacısıydı. Bundan önceki araştırma deneyimi Güney Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, ABD’de yaptığı yüksek lisans çalışmaları sırasında araştırma görevlisi olarak katıldığı birkaç NSF destekli güvenlik projesini içerir. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK) tarafından finanse edilen 6 araştırma projesini yönetmiştir / yönetmektedir.
Hacettepe Üniversitesi’nde lisans mezuniyet projesi ile başlamış olan ve güvenlik ve ilgili konularda 25 yılı aşan araştırma deneyimine sahiptir. Mevcut araştırma alanları arasında bilgi güvenliği, uygulamalı kriptografi, insan-bilgisayar etkileşimi ve kullanılabilirlik konuları yer almaktadır. 20’den fazla uluslararası dergi ve 30’dan fazla konferans makalesi yazmıştır. Makaleleri yüksek oranda alıntılanmıştır (h-endeks: 22, Google Scholar). Computer Standards and Interfaces (Elsevier) dergisinin Yayın Kurulunda görev yapmaktadır.